Як Хрещення Господнє в Каневі святкували

Хрещення Господнє – одне з великих дванадесятих свят, яке православні віруючі щорічно відзначають 19 січня.
Це велике свято є третім і заключним у різдвяно-новорічному циклі. В Україні Водохреща має свої звичаї і традиції

Хрещення Господнє: значення свята

Як сказано в Євангелії, в цей день Ісус Христос увійшов у річку Йордан і прийняв хрещення від Іоанна Хрестителя. Тоді ж світу вперше з’явилася Пресвята Трійця у всіх трьох іпостасях: з небес пролунав голос Бога Отця про Сина, Син прийняв Хрещення, а Святий Дух злетів на землю у вигляді голуба. Тому цей день називається Богоявленням.

Ще одна народна назва Водокреща свято отримало завдяки основному хрещенського обрядом – водосвяття або водокрещению. Вважається, що на Водохреща вода у всіх відкритих водоймах та навіть у водопровідних трубах стає святою. Вона не псується тривалий час і використовується як панацея від багатьох хвороб.

Хрещення Господнє: народні традиції свята

В цей день віруючі, за традицією, відвідують храми та церкви для участі в урочистому богослужінні, а потім обмивають обличчя або ж повністю занурюються у водойми з крижаною водою,щоб набратися здоров’я на цілий рік вперед і відродитися для нового духовного життя.


За давньою традицією, освячення води і купання в ній відбувається під відкритим небом, на березі річки або озера. Влаштовуються багатолюдні хресні ходи до водойм. Під льоду вирубується хрестоподібна ополонку «Йордань».

В освячену ополонку занурюються всі бажаючі, щоб оздоровитися.


Святкувати Богоявлення християни почали ще з апостольських часів. Збереглося свідчення святителя Климента Олександрійського від II століття про нічне пильнування, яке вчиняється перед святом Водохреща Господнього. Починаючи з III століття, Григорій Чудотворець, мученик Іполит і всі великі отці Церкви проводили в день свята особливі розмови з паствою, у яких роз’яснювали його зміст.

Здавна водохресну воду давали пити тяжкохворим, нею освячували оселі, колодязі, людей і тварин. В освячену після Хрещення воду дівчата занурювали калину чи коралі і вмивалися такою водою, аби щоки були рум’яними.

 

підготував Антон Волошин
фото Олександр Дячук

Напишіть відгук