Умови прийому до Запорозької Січі

Прийом кандидатів, що безперервно приходили в Запорізьку Січ здійснювався , за даними Д. І. Яворницького, «ІСТОРІЯ ЗАПОРІЗЬКИХ КОЗАКІВ» після виконання ряду умов :


– Статус вільного і неодруженого чоловіка
– Хороше знання тогочасної української мови
– Приналежність до православної віри
– Наявність спеціальної військової підготовки:


Що правда на Січ приймали усіх чоловіків в не залежності від національності, мови спілкування ( аби міг три слова связати), кольору шкіри та сімейного статусу ( жонаті козаки жили не в січі а на хуторах зимівниках чи в прикордонних містечках). Проте найголовнішою умовою вступу кандидата у Січ без дотримання якою людину не приймали у козаки було сповідування православного християнства.


У мемуарах та історичній літературі переказується процедура прийняття у Військо Запорозьке. Прибулого на Січ зазвичай приводили до кошового отамана , який питав : «А чи віруєш ти в Бога? » Новоприбулий відповідав: «Вірую ». – «І в Богородицю віруєш? » – « І в Богородицю вірую ». – « А ну , перехрестись ! » Людина хрестився. Цим і обмежувалося з’ясування релігійної приналежності. У випадках , коли новак не був православним , перед вступом у Військо він був повинен хреститися в цю віру.


Так , в проханні архімандрита Нефорощанского монастиря до Київського митрополита про постриження в ченці послушника Іова Крижанівського повідомлялося , що цей послушник «польської нації , в містечку Пенське від батьків Євреїнов , їх залишив , і зайшов у Січ Запорізьку , тамо прийняв віру християнську і хрещений де будучи тамо начальником Межигірського монастиря ієромонахом Феодоритом … , й названо де йому ім’я Іов , а восприемники де йому були запорозькі козаки Іван Швидкий та Артем Василів ».
У випадку коли на січ приймали зовсім молодих хлопців чи людей абсолютно необізнаних у військовій справі його закріплювали за бувалим козаком і він ставав джурою учився від свого наставника володінню холодною та вогнепальною зброї, та переймав традиції Запорізької Січі. 

В атестаті козака Василя Перехріста повідомлялося , що він також народився в « Польської області» , в єврейській родині , за власним бажанням прибув до Запорозької Січі , де був хрещений в січовій Покровській Церкві начальником Києво – Межигірського монастиря , а хрещеними йому були запорозькі козаки. Іноді на Запоріжжі прибували євреї , які вже прийняли християнство. Так , народжений у Смілі в єврейській родині Іван Леонтійович Ковалевський був ще в дитинстві хрещений матір’ю , після чого сім’я переїхала в Новий Кодак. На Запоріжжі Ковалевський спочатку служив у Війську , а пізніше став ієреєм в Святотроїцької Самарчіцькій церкви.

Напишіть відгук