Рожена Криниця

криницяЯк свідчать історичні документи та перекази, простір від Ходорова до Бобриці, тобто територія, обрамлена коліном, яке утворює Дніпро, цей своєрідний півострів, де розкинулося літописне давньоруське місто Заруб, був улюбленим місцем відпочинку й поповнення запасів перед походами київських князів Ігоря, Святослава й Володимира Великого. Тут свого часу неподалік Ходорова, Букрина, Трахтемирова, Григорівки, Бучака існувало близько десятка поселень. Тут дарувало свою прохолоду й цілющу силу урочище Рожена криниця. Увесь мікрорегіон добре захищений Дніпром, високими пагорбами з крутими схилами, а також рукотворними оборонними спорудами.

Унікальна природа та славна багатовікова історія роблять це місце сакральним для кожного. На території нинішнього історико-культурного заповідника «Трахтемирів», площа якого сягає 590 га, розташовано 81 археологічну, дев’ять історичних та стільки ж природничих пам’яток, серед яких і Рожена криниця.борд

Особливо популярним урочище стало ще в XI столітті. Коли Ізяслав Ярославович із військом ішов на половців, місцева красуня Рожена подала йому яндолу (великий дерев’яний ківш) із цілющою водою.

Сьогодні знайти криницю не так легко. Але її знаходять! Розташована вона лише за кілька кілометрів від села Бучак, але в глибині заповідного урочища. Колодязь у темній ущелині дуже схожий на хатинку на курячих лапках. Вода в криниці солодкувата на смак із характерним запахом сірководню. Дехто й пояснює її лікувальні властивості саме хімічним складом.

Вода джерела, з аналізу науковців-хіміків, за своїми властивостями відповідає знаменитому Нарзану. В радянські часи навіть планувалося побудувати поблизу колодязя велику оздоровницю. Але грандіозним планам не судилося збутися. При зберіганні на протязі  року вода джерела не псується. Недарма, ще уряд Радянської України оголосивши джерело “Рожена криниця” пам’ятником природи та історії і взяв його під свою охорону.

За традицією, кожен зцілений джерельною водою залишає криниці якийсь дарунок. Саме тому вона прикрашена іконами, вишиваними рушниками. І дарунків ніколи не меншає. Навпаки, вони з’являються дедалі рясніше. Також тут проводять водосвятні молебні та церковні служби.  А це все означає, що дедалі більше людей відкриває для себе джерело, відчуває єднання з Природою. І від того тільки міцніють сім’ї та радісно сміються діти.

Рожена криниця

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

підготував Сергій Пономарьов

One thought on “Рожена Криниця

  1. AvatarArthur

    Місце енергетично дуже сильне! Дорога до самої Роженої криниці від Бучака – чарує! Ліса та кручі, звилисті дороги!
    Всім раджу запастись часом і відчути атмосферу сповна!

Напишіть відгук