Запорізькі козаки християни чи язичники?

EU_3LGjYHVw копия

Останнім часом в інтернеті з’явилися дивні чутки, деякі люди стверджують що запорізькі (українські) козаки були язичниками і не вірили в Христа. Незважаючи на те, що чутки ці приводяться бездоказово знаходяться необізнані в історії люди, яким їм вірять. Я історик за освітою вирішив написати спростування на цю брехню.


Всі українські козаки були православними християнами. Єдина умова прийому для бажаючого вступити в Запорізьку Січ було православне сповідання.

Усі дослідники та іноземні хронікери відзначають надзвичайну релігійність і набожність козаків, що зближує їх з лицарськими орденами хрестоносців. Звернемося безпосередньо до документальних джерел. Те що запорізькі козаки були ревними християнами православного віросповідання, прекрасно ілюструє щоденник посла імператора Рудольфа II Габсбурга Еріха Лясоти. В 1594 він побував на Базавлуцькій Січі та близько місяця там прожив. Ось наприклад такий оборот вжили козаки на військовому колі: «Оскільки наші предки і ми самі звикли ризикувати життям за християнську віру, то ми не проти і далі так чинити» .

Щоденник Еріха Лясоти Із Стеблева http://www.svit.in.ua/kny/bookla.htm
Не ставив під сумнів християнське сповідання французький інженер Гійом Боплан, що близько 10 років прожив в Україні 1630- х рр. і написав в 1650 році «Опис України» ( Повнотекстовий)

http://litopys.org.ua/boplan/opys.htm Безпосередньо в козацьких літописах Велички ( Літопис ( події 1648-1700 рр . ) ( Повнотекстові )

http://litopys.org.ua/velichko/vel.htm ), Грабянки і Самовидця українські козаки чітко ідентифікуються як православні християни.

У кожній січі (хіба що крім Хортицький ) у центрі стояла Покровська церква, богослужіння в який проходили щодня. На всі свої походи запорожці просили благословення у церкві, третина здобичі з походу (33%) козаки жертвували на потреби православної єпархії, а також великий відсоток віддавали на Покровську церкву і в Трахтемирівський монастир, також відсилали частину в Київські храми. Запорозькі козаки дійсно вважали себе захисниками православної віри і такими вони й були. Себе козаки любили називати християнськими лицарями.

Такі дослідники як Яворницький і Новицький відзначають про поширеність серед січових козаків аскетизму (тут треба не плутати саме січових козаків, постійно проживали в січі і козаків хліборобів, що мешкали по зимівниках в межах запорізьких вольностей ). Козаки аскети не вживали алкогольні напої, не палили тютюн, не знали жінок дотримувалися целібату, а після настання старості часто ставали ченцями в Трахтемирівському монастирю.

У 17-18 ст. монастир майже на 80 % складався з колишніх січових козаків, часто ігуменами ( настоятелями ) у ньому ставали саме колишні запорожці. Цікаво, що якщо січовий козак хотів одружуватися він просив дозволу на загальній козацькій раді і не завжди рада дозволяла йому це зробити , відпускали з січі зазвичай після сорока років. Цікаво також, що в джерелах не зафіксовано жодного випадку коли запорожці якось би ображали (проклинали) Бога і церкву навіть будучи під алкогольної дією. Під впливом алкоголю в людині вилазить назовні підсвідоме, отже релігійність січовиків не була показушна, як у наших політиків вони були захисниками православної віри до кісткового розуму, джерела розповідають, що навіть проходження козака біля церкви і не зняття шапки при цьому вважалася серед козацтва гріхом.

підготував Дмитро Вронський

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук