За компанію і жид повісився: походження вислову

6“За компанію і жид повісився…”

Жид (в пізнопраслав’янському *židъ) —  іудей, скупець, скряга. Запозичене (через балканські романські мови) з італ. giudeo, де з лат. judaeus (та з івр.‏יהודי‏‎‎‎) — «iудей».

Існує така легенда про походження цього крилатого вислову.

В народі говорять: “І за компанію жид повісився”, зараз сучасна молодь, розуміє компанію, як групу людей які ідуть випивати спиртні напої. Така поговорка історично склалась, і те що розуміє сучаснісь, не зовсім відповідає дійсності. Компанія – це велика золота чаша, з якої пили козаки, після перемоги чи поразки. Віна мала велике значення для козаків, як хоругва чи литаври. З однієї чаші  пили всі.

За часів коли козаки воювали проти бусурманів та поляків, кошовий отаман, відправив війська на поляків, і війська на бусурманів, а жид у кошового доглядав за компанією, і наказав кошовий заповнити її горілкою. Але після битви з поляками полягло багато козаків і на Січі була навіть тривожна паніка, тому що не було ніяких новин від війська, що пішли на бусурман, а жид, злякався сили польської, тай вирішив тікати до поляків, але жид був дуже жадібним, тай вирішив украсти у козаків компанію. Украв компанію, тай подався до Польщі. Але прийшла новина, що козаки на півдні, перемогли бусурманів, і війська приїхали випити з компанії в честь перемоги. І також до жида дійшла ця новина, що козаки перемогли бусурманів, і тут жид розумів що він уже не встигне до Польщі, його обов’язково наздожинуть козаки, хоть і без важкої компанії він змігби добратись, але він був дуже жадібним, і вирішив повіситись.

Ось така історія цієї поговорки, яку розуміть багато людей під загальним суспільним поглядом.

підготував АНАТОЛІЙ ГРИЦЮК

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук