Як козаки горілку пили

Пияцтво на СічіПоширена думка про те, що українські козаки були завзятими пияками. Хоч і вживання алкоголю було поширеним, козацька громада ставилася до пияцтва дуже суворо.

Однією із причин перемог козаків над своїми ворогами було то, що багато козаків зовсім не вживали алкогольних напоїв, додалась ще сурова дисципліна. Такі дослідники, як Яворницький і Новицький відзначають про поширеність серед січових козаків аскетизму. Козаки-аскети не вживали алкогольні напої, не палили тютюн, не знали жінок, дотримувалися целібату, а після настання старості часто ставали ченцями в Трахтемирівському та інших монастирах. 

До речі в давнину серед запорізьких козаків не існувало такого звичаю, за яким новобранець при вступі до лав козацтва повинен випивати чарку горілки на шаблі. Така традиція набула поширення лише в 20 столітті у наших сучасних «козаків» з погонами і медалями. Дослідники вважають що непитущість була запозичена козаками у своїх кревних ворогів татар та турків, яким вживати алкогольні напої забороняла мусульманська релігія. Щоб не стати легкою здобиччю для бусурман запорожці встановили сурові закони. За три дні до початку військового походу всім мешканцям Січі заборонялося вживати будь які алкогольні напої, робився виняток лише для хворих та поранених козаків. Якщо якийсь із козаків порушував цей закон, його привселюдно карали: прив’язували до стовпа і били дерев’яними палицями, щоб мав повагу до січових законів.

 Під час самого походу вживати алкоголь заборонялося категорично, проте певний запас горілки отамани брали з собою для лікування поранених козаків. Якщо хтось з козаків порушував цю заборону його карали досить жорстоко на смерть, а також викидали за борт корабля, якщо це був морський похід. Чим була обумовлена ця жорстокість? Тим, що ціна за пияцтво  була надто великою –  життя всього січового товариства. Лише один п’яний козак, що заволав чи заспівав під час засідки, чи під час нічних маневрів чайок, що у повній тиші кільцем охоплювали турецький флот для раптової атаки, міг привести до жахливої поразки всього воїнства і загибелі сотен і тисяч запорожців.

Як козаки горілку пили

Проте не можна говорити що козаки зовсім не вживали алкогольні напої. Як правило на Січі гучно гуляли на чотири великі свята на Різдво (заодно і відмічали вибори кошового та всієї старшини, що обиралися в цей день), на Пасху, на Трійцю та Покрову, також пишно відмічали удалі походи на ворогів. Тоді на Січі пили всі крім аскетів, та вартових, однак пили січовики в міру, бо ворог міг напасти в будь який момент.

Не схвалювалося пияцтво і серед «начальних лиц»: якщо кошовий і січова старшина зауважували цей недолік у когось із службових осіб, то попереджали його від цього особливими ордерами, наказуючи йому суворо виконувати їх. Запорозький Кіш узагалі не поважав усіляке пияцтво, боровся з цим злом, суворо забороняючи, зокрема таємні шинки, як притулок усіляких гайдамаків і харцизів.

Чутки про своє велике пияцтво розпускали самі козаки. У військовий час їм були вигідні чутки, що на Січі лише всі п’ють та гуляють, бо вороги, вірячи цим байкам, не раз попадали в халепи. Кримський хан 1675 року сподіваючись, що на Різдво козаки вживатимуть надмірно алкоголь і їх легко можна буде знищити, заплатив за свою помилку життям десяти тисяч відбірних яничар.

https://www.youtube.com/watch?v=3SnQmBouRwY

підготував АНТОН ВОЛОШИН за матеріалами СОФІЇ ДУТЧАК та ОЛЕКСАНДРА ЯРМОЛЕНКА
(використані кадри з фільму Б.Івченка “Пропала Грамота”)

 

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук