Як Хрещення Господнє в Каневі святкували

Хрещення Господнє – одне з великих дванадесятих свят, яке православні віруючі щорічно відзначають 19 січня.
Це велике свято є третім і заключним у різдвяно-новорічному циклі. В Україні Водохреща має свої звичаї і традиції

Хрещення Господнє: значення свята

Як сказано в Євангелії, в цей день Ісус Христос увійшов у річку Йордан і прийняв хрещення від Іоанна Хрестителя. Тоді ж світу вперше з’явилася Пресвята Трійця у всіх трьох іпостасях: з небес пролунав голос Бога Отця про Сина, Син прийняв Хрещення, а Святий Дух злетів на землю у вигляді голуба. Тому цей день називається Богоявленням.

Ще одна народна назва Водокреща свято отримало завдяки основному хрещенського обрядом – водосвяття або водокрещению. Вважається, що на Водохреща вода у всіх відкритих водоймах та навіть у водопровідних трубах стає святою. Вона не псується тривалий час і використовується як панацея від багатьох хвороб.

Хрещення Господнє: народні традиції свята

В цей день віруючі, за традицією, відвідують храми та церкви для участі в урочистому богослужінні, а потім обмивають обличчя або ж повністю занурюються у водойми з крижаною водою,щоб набратися здоров’я на цілий рік вперед і відродитися для нового духовного життя.


За давньою традицією, освячення води і купання в ній відбувається під відкритим небом, на березі річки або озера. Влаштовуються багатолюдні хресні ходи до водойм. Під льоду вирубується хрестоподібна ополонку «Йордань».

В освячену ополонку занурюються всі бажаючі, щоб оздоровитися.


Святкувати Богоявлення християни почали ще з апостольських часів. Збереглося свідчення святителя Климента Олександрійського від II століття про нічне пильнування, яке вчиняється перед святом Водохреща Господнього. Починаючи з III століття, Григорій Чудотворець, мученик Іполит і всі великі отці Церкви проводили в день свята особливі розмови з паствою, у яких роз’яснювали його зміст.

Здавна водохресну воду давали пити тяжкохворим, нею освячували оселі, колодязі, людей і тварин. В освячену після Хрещення воду дівчата занурювали калину чи коралі і вмивалися такою водою, аби щоки були рум’яними.

 

підготував Антон Волошин
фото Олександр Дячук

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук