Як у Каневі Хрещення Господнє святкували

6

19 січня усе Світове Православ’я святкує  Хрещення Господа і Бога нашого Іісуса Христа.
У Каневі в цей день зима була справжня, сніжна і морозна.

О 7:00 в Свято-Успенському Георгіївському Соборі почалася Божественна Літургія, яку очолив настоятель храму отець Георгій.

Із Хрещенням Господнім пов’язують хрещення на Йордані Господа Іісуса Христа у 30-річному віці. Після виходу на берег з Небес почувся голос Бога-Отця, який назвав Ісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва – Богоявлення. Православні вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці. Адже в цей день, за християнським вченням, з’явився Бог у трьох іпостасях: Бог Отець – в голосі, Син Божий – у плоті, Дух Святий – у вигляді голуба. Вважається, що на Водохреща, з опівночі до опівночі, вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні й духовні хвороби. В цей день у всіх містах і селах, де є православні церкви, святять воду.

Віддавна в народі освячену на Водохреще воду вважають своєрідним спасінням від багатьох хвороб.7

За давньою тра­дицією, церемонія освячення води відбувалася просто неба, на берегах річок, струмків, озер. Ще напередодні Йордана, з дерева або льо­ду вирубували великий хрест (“йордан”) і ставили його поруч з ополонкою.  Скульптурне зображення хреста встановлювали вертикально і нерідко обливали буряковим квасом, від чого воно набирало червоного ко­льору. Було прийнято також при­крашати хрест барвінком і гілками сосни.2

Козаки Гетьманату Канівсько-Трахтемирівської Січі традиційно прийняли участь у хресні ході від Собору до терміналу “Авто-Ріка”. Незважаючи на робочий день,мороз і сильний вітер, барато тисяч людей прийшли освятити воду та пірнути до Йордану.

5

Фактом є те, що набрана з освяченого водоймища вода ніколи не псується, скільки б часу не знаходилась в посудині, її навіть називають ласкаво “водичкою-йорданичкою”.

Найпоширенішою традицією на Водохреща була і залишається традиція купання в освяченій ополонці. Щороку дедалі більше українців наважуються зануритися у крижану очищену воду. Багато кого зробити такий відчайдушний вчинок залякує страх захворіти, проте, варто зазначити, що ще не чутно було про жоден випадок хвороби після купання в ополонці на Водохреща. Люди стверджують, що навпаки вода їх зцілювала після хронічних заворювань. Всі, хто купалися хоча б раз в ополонці в один голос заявляють, що якщо скупався один раз – неодмінно скупаєшся і вдруге наступного року, так як зупинитися нереально, настільки пробирає захоплюючим відчуттям та незабутніми враженнями. 3

Після Водохреща розпочинався новий весільний се­зон, який тривав до Великого посту. Це був час веселощів і до­звілля. Молодь збиралась на вечорниці, сім’ї влаштовували складчини та ходили один до одного в гості.

Різдвяні свята – це чудовий та казковий час для кожного, але все хороше коли небудь закінчується. Вже після Водохреща, 20 січня, люди повертаються до свого звичного трудового режиму, з нетерпінням чекаючи наступного року та набираючись духу аби наважитись скупатися в освяченій крижаній воді.

підготував Сергій Пономарьов
фото Артем Яценко (студія “Фотон”)

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук