Відношення козаків до уніатів та інших сил бусурманських

козакОдним з головних умов вступу до козацького братства була саме сповідання Православної Віри.

Примітно, що козацтво з самого початку негативно поставилося до укладення ганебної Берестейської унії 1595 р. Український гетьман Федір Косинський направив протести королю і на собор. У першому зверненні він вказав польському урядові на те, що народ проти зміни Православної Віри на єретичну католицьку. А соборянам він звернув увагу на те, що народ їм повноважень на підписання унії не давав. Тому їх рішення недійсне, і вони позбудуться матеріальної підтримки народу, який їх обрав, якщо не припинять вводити у Православ’я латинські нововведення.

Гетьманські послання роздратували польський уряд і папістів разом з уніатами. Вони запросили Косинського в Берестя нібито на раду. Коли ж його заарештували, осудили собором римського та уніатського духовенства і засудили до смертної кари. Гетьмана замурували в одній з тюремних камер і заморили голодом.
Так Федір Косинський став першим мучеником за Христа і Віру Православну, що постраждав від уніатів.

Як тільки козаки довідалися про ув’язнення Косинського, то тут же зібрали армію в 7000 осіб і рушили на Берестя. Польські війська зустріли їх під містечком П’яткою. Почалася жорстока січ, ляхи були розбиті і розсіяні. Козаки увійшли в місто, але живим свого гетьмана вже не застали. Про смерть Косинського вони тут же сповістили всю Україну, давши сигнал до народного повстання.Наливайко

Северин Наливайко також прийняв мученичеську смерть за віру Православну. Уніати його стратили таким нечуваним способом,11 квітня 1597 р. в центрі Варшави Наливайкові прилюдно відтяли голову, потім четвертували і частини тіла повісили на площі від сейму вийшов не менш варварський вирок і всьому українському народові, який був оголошений невірним, віроломним, непокірним і був присуджений до рабства, переслідування та всіляким гонінням. Наслідком цього несправедливого вироку було відсторонення від участі в сеймі українських депутатів назавжди, а всього українського воїнства від виборів, а також урядових і судових посад, всі українські чиновники і урядники позбавлялися сіл та інших маєтків.

Українське воїнство було зведене до чину рабів (холопів), а народ, що відкидав унію, був визнаний «схизматиками», тобто розкольниками. У всі українські урядові та судові установи були послані поляки з численними штатами. Міста і селища були зайняті польськими гарнізонами. Військам була дана влада чинити з українцями все, що їм захочеться.басурмани

І ляхи влаштували в Україні справжній геноцид. Грабунками, насильством жінок та дітей, побоями, мучительством і вбивствами вони перевершили в жорстокості стародавніх гонителів християн і звірства турків. Поляки, вважаючи народ бранцями, весь його маєток визнавали своїм. Якщо кілька людей збиралися разом для господарських робіт або свят – їх негайно з побоями розганяли, забороняючи збори та розмови.
Православні церкви примусово забирали і оголошували уніатськими
. Латинське духовенство переїжджало від храму до храму в возах, в які замість худоби впрягали до дванадцяти і більше осіб.
Для прислуговування патерам і ксьондзам поляки обирали найкрасивіших українських дівчат.

Ті храми, де непокірних православних парафіян ніяким насильством не могли примусити до унії, були віддані в оренду юдеям, і за кожну требу вимагалася грошова плата від одного до п’яти талярів, а за хрещення і похорони – від одного до чотирьох злотих.
Юдеї, ці непримиренні вороги Христові, з ретельністю взялися наживатися на горі українців. Ключі від храмів і дзвіниць перейшли в юдейську корчму. Перед здійсненням обряду титар (церковний староста) повинен був йти до єврея, торгуватися з ним, платити податок за требу і випрошувати ключі. І тільки тоді юдей, по-блюзнірськи вивергаючи хулу на все святе для християн, обзиваючи священика «гоєм», дозволяв йому відчинити храм, взявши з нього клятву, що той нічого з храму не сховає.

Страждання українського народу посилилися ще більше тоді, коли українське дворянство, не стерпівши позбавлення маєтків і чинів, в своїй більшості прийняло унію, а потім і католицтво, ставши такими ж гонителями свого народу, як поляки. Деякі старшини реєстрових козаків також прийняли унію, найбільше ж тверді у Вірі і вірності своєму народові воїни поповнили Запорізьку Січ, значно підсиливши її.Максим Залізняк

В травні 1768 році, Максим Залізняк дуже швидко збирає загін гайдамаків та козаків. Він здобуває Смілу, Богуслав, Звенигородку, Умань, Лисянку, Білу Церкву. До війська Залізняка приєднався Іван Гонта з чотирма сотнями козаків. Вони руйнують панські маєтки й вирізають ляхів та юдеїв.

Козаки

Козаки до останнього подиху, не знімаючи свого натільного хреста, були вірні Православній вірі Христовій, не зраджували їй та ревно боронили її від супостатів.

підготував СЕРГІЙ ПОНОМАРЬОВ

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук