В УПЦ затвердили іконописний образ отамана Петра Калнишевського

іконописний образ отамана Петра КалнишевськогоКанонізація останнього кошового отамана Запорізької Січі Петра Калнишевського, який помер у Соловецькому монастирі у 1803 році, відбудеться в 2015 році (точна дата визначається), згідно з рішенням Священного Синоду УПЦ від 23 грудня 2014 року. Вже розглянутий і затверджений іконописний образ святого праведного козака отамана.

Образ затверджений Предстоятелем і Священним Синодом УПЦ.

Пам’ять праведного Петра Калнишевського буде відбуватися 31 жовтня / 13 листопада (старий / новий стиль), в день його кончини.

До питання про іконописне зображення Петра Калнишевського, останнього отамана Коша Запорозького. Роз’яснює архієпископ Запорізький і Мелітопільський Лука.

– Чому св. прав. Петро Калнишевський зображений перед Самарською іконою Богородиці?

– Слід відзначити виняткову роль Петра Калнишевського у набутті і шануванні чудотворної «Новокайдакської» (Самарської) ікони Богородиці.

Тип ікони – «Богоматір Скорботна».

Відомості про Запорізьку Скорботну Чудотворну ікону Божої Матері ми знаходимо в катеринославських єпархіальних відомостях від 15 вересня 1872 року, зібраних преосвященним Феодосієм (Макаревським), єпископом Катеринославським і Таганрозьким (1871-1885).

Згідно з цими даними Самарська ікона Божої Матері в Запорізькій Січі славилася знаменнями і чудесами з 1736 року. До теперішнього часу невідомо, ким і коли вона була написана, але дуже схожа на Охтирську ікону Божої Матері.Самарская

У 1770 році в Запорізькій Січі чудотворна ікона була перенесена в поселення Нові Кайдаки Кодацької паланки Війська Запорізького і поміщена в Свято-Миколаївському храмі, після чого стала називатися Новокайдакською, що підтверджується з рапорту настоятеля храму отця Федора Хомича кошовому отаману Петру Калнишевському.

В руках кошовий отаман тримає сувій перед запорізькю чудотворною Самарською («Новокайдакською») іконою Богородиці. На сувої написано:
«Молим, покрий нас чесним Твоїм Покровом і визволи нас від всякого зла …»

Багато чудових знаменнь та чудес, які виходять від Новокайдакської (Самарської) чудотворної ікони Божої Матері, збирали велику кількість паломників з різних країн.

Петро Калнишевський дав вказівку збирати відомості про чудотворну ікону і перенести її з вівтаря і встановити посеред церкви.

30 грудня 1772 року чудотворна ікона на гроші Петра Калнишевського була одягнена в срібний з золотим оклад, прикрашена перлами і сапфірами, чому в народі придбала також назву «ікона Калнишевського».

Точні копії ікони знаходяться в Свято-Троїцькому кафедральному соборі міста Дніпропетровська та Самарському Пустинно-Миколаївському чоловічому монастирі в головному храмі обителі міста Новомосковська.

– Яка зовнішність була у Петра Калнишевського?

– З приводу зображення Калнишевського на іконі: за розповідями прочан, які відвідували Соловецьку обитель, «він був середнього зросту, носив сиве посічене волосся, коротку сиву бороду, одягнений був у китайський синій сюртук з олов’яними гудзиками в два ряди …».

Калнышевский

– Чому св. Петро Калнишевський зображений на фоні Соловецького монастиря?

– Вся духовна сила християнської натури останнього запорізького кошового проявилася в смиренному і покірливому прийнятті від Господа свого хреста в період Соловецького ув’язнення, тут маються на увазі моральні страждання людини, невинно звинуваченої, позбавленої всіх громадянських прав і свобод та укладеної в узи протягом більше 25 років.

Соловки

Петро Калнишевський постійно допомагав храмам і монастирям (в т.ч. котрі знаходяться на Афоні).
Християнський подвиг віри Петра Калнишевського можна порівняти з подвигом віри старозавітнього Іова Багатостраждального і прп. Марії Єгипетської.

підготував АНТОН ВОЛОШИН
за матеріалами прес-служби Запорізької єпархії УПЦ

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук