Стрілецька зброя козаків

PistoliУ 1812 році стрілецька зброя козаків не була однаковою. Незважаючи на те що з 1809 року для гладкоствольних крем’яних рушниць встановили єдиний калібр 17,78 мм, до початку війни на озброєнні піхоти і пішої артилерії перебували російські та іноземні рушниці 28 різних калібрів (від 12,7 до 21,91 мм). Піхотна рушниця зразка 1808 з тригранним багнетом була кращою з рушниць такого типу. Вона мала гладкий ствол калібру 17,78 мм і довжиною 114 см, ударно-кремінний замок, дерев’яне ложе і металевий прилад. Його маса (без багнету) 4,47 кг, довжина 145,8 см (з багнетом 183 см). Максимальна дальність стрільби 300 кроків, середня скорострільність – 4 постріли за хвилину (деякі стрілки-віртуози випускали не цілячись до шести куль на хвилину).

В єгерських полицях все ще застосовувався штуцер зразка 1805 року з кортиком, скасований в 1808 році. Ним були озброєні унтер-офіцери і кращі стрілки (12 осіб від кожної роти). Єгерський штуцер мав гранований стовбур з 8 нарізами, довжиною 66 см, калібру 16,51 см. Маса штуцера (без кортика) 4,09 кг, загальна довжина з кортиком 153,7 см. По далекобійності він втричі перевершував гладкоствольну рушницю, але поступався йому в скорострільності (постріл за три хвилини). У кірасирських, драгунських і уланських полках 16 осіб кожного ескадрону були озброєні кавалерійським штуцером зразка 1803 року. Його маса 2,65 кг, калібр 16,51 мм, довжина ствола 32,26 см. У гусарських полках мушкетони і карабіни також були залишені тільки у 16 осіб з ескадрону. Кавалеристи, кінні артилеристи, піонери й офіцери всіх родів військ мали пістолети різних зразків, найчастіше моделі калібру 17,78 мм з гладким стволом довжиною 26-26,5 см. Далекобійність цієї зброї не перевищувала 30 кроків.

Пістолети з крем’яними замками і патронташ.

При виготовленні парадної і мисливської зброї майстри застосовували складні прийоми обробки різних матеріалів. Нерідко для прикраси оправи зброї використовували емаль. Прикладом подібного оформлення є пістолети, рукояті яких інкрустовані срібними позолоченими фігурними пластинами з емаллю яскравих соковитих тонів.

Рушниця і пістолети з крем’яними замками

Середина XVIII в. Сталь, дерево, срібло. Кування, оброни, золочення, інкрустація. Довжина рушниці 144,5 см; довжина пістолетів 46,3 см. Рушниця і пара пістолетів є прикладом розкішного оформлення мисливської зброї, виконаного в середині XVIII століття тульськими майстрами. Металеві деталі прикрашені в техніці оброни – високорельефної різьби на позолоченому тлі. Пишний бароковий орнамент утворює суцільний килим, що покриває стовбури, замки і прилади зброї. Приклад рушниці і рукоятки пістолетів виконані з горіхового дерева красивої фактури і інкрустовані срібним дротом і фігурними пластинами. Пишне і ошатне оформлення зброї підкреслює його строго співмірні форми.

Зброя козаків відрізнялися великою майстерністю художньої обробки металу і дерева, а також високою якістю технічного виконання зброї.

Пістолети з крем’яними замками і пояс з набоями

Пістолети і пояс виконані в Трапезунді – найстарішому центрі збройової справи. Чітко виділяється єдиний художній прийом оформлення предметів: вся поверхня покрита тонким басменний позолоченим сріблом з використанням коралів серцеподібної форми з ребристою верхньою межею. У колекції зброї музеїв Кремля зберігаються також декоровані подібним способом шабля, рушниця і пояси Трапезундської роботи.

На поясі прикріплені патронташ на 6 патронів, порохівниці (натруска і лядунка), коробочка для збройового приладдя. Для виготовлення пістолетів використані привізні італійські крем’яні замки.

Рушниці, карабіни, пістолети…

Карабін перебував на озброєнні кірасирських, карабінерні, легкокінні гусарських полків, з 1778 р. ним були озброєні і пікінери. Ствол круглий з невеликою коморою. Початковий отвір оброблено міддю. Мушка латунна, на хвостовику – проріз. На нижній частині дула закріплені два залізних вушка.

Замок з запобіжником курка – гачком “собачкою”. На замковій дошці рік виготовлення замку. Ложа з цівкою на весь стовбур, подовженою шийкою і коротким прикладом, пофарбована в чорний колір.

Прилад латунний. Складається з трьох круглих шомпольні трубочок, спусковий скоби, затильника приклада і накладки під замкові гвинти у вигляді різнобічного трикутника.

Ствол кріпиться в ложі шпилькою, болтом, одночасно фіксуючим антабку, і хвостовим шурупом. Друга антабка закріплена в скобі. Погон трохи зігнутий, з дещо заокругленими кутами. Шомпол сталевий. Калібр ~ 17 мм. Довжина ствола ~ 880 мм, карабіна ~ 1030 мм. Маса ~ 3000 Для озброєння частини особового складу кірасирських, карабінерних, гусарських і пікінерних полків використовувався вінтовальний карабін зразка 1775 Замок, ложа і прилад його відповідали гладкоствольному карабіну того ж зразка. Калібр 16 мм. Довжина ствола 770-780 мм, карабіна 1150-1650 мм. Маса 2500-2600 мм.

Порохівниці

Порохівниці були обов’язковою приналежністю спорядження козаків. Вони призначалися для зберігання пороху, який при заряженні зброї насипався на затравочну полку замка і в дуло.

підготував Дмитро Ворсюк

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук