Собор святої Софії в Стамбулі — втілення могутності Візантії

София

Там, де залив Золотий Ріг зустрічається з Мармуровим морем, в історичному центрі Стамбулу височіє церква Премудрості Божої, відома як Софійський Собор на грецькій мові і Айя-Софія, – на турецькій.

З парою величезних мінаретів, Айя-Софія зовні нагадує ісламський храм, проте увійшовши у середину, легко вгадати убрання колись православної церкви. Перший храм на честь святої Софії був побудований ще в 326 році при імператорові Костянтині. Церква неодноразово руйнувалася і відновлювалася, поки імператор Юстиніан I не намірився звести будівлю, яка повинна була стати символом величі Візантії і затьмарити своєю красою не лише язичницькі святилища Риму, але і знаменитий Єрусалимський Храм.

 

Вважається, що план храму не був придуманий архітекторами, а був переданий Ангелом імператорові Юстиніану Великому уві сні. І коли виникали спори з приводу будови, Ангел знову являвся йому уві сні і казав, як потрібно вчинити.
Angel
У 537 році при освяченні Собору святої Софії, обійшовши його кругом, Юстиніан вигукнув: “Я перевершив тебе, о,великий Соломон”!
За словами очевидців, храм святої Софії “панував над містом як корабель над морськими хвилями”.  Santa-Sophia
Завдяки світлу, що струмує з вікон,створювалося враження, що “купол Софії підвішений до Небес золотим ланцюгом”. Внутрішній простір храму обрамлявся галереями з малахітових і порфірних колон. Підлогу покривав  візерунок з кольорових мармурів. Іконостас підтримували срібні колони із золотими капітелями. За легендою, імператор Юстиніан навіть хотів викласти стіни собору плитами з кованого золота, але йому напророчили, що у кінці віків прийдуть пожадливі царі, які захочуть оволодіти усіма скарбами храму і розберуть його до основи.

Собор святої Софії – царствений храм православ’я
Istanbul

Більше 1000 років Собор святої Софії в Константинополі залишався найбільшим храмом всього православного світу.

3331132743991112702

З Собором святої Софії пов’язано безліч знаменних подій. 16 липня 1054 року в стінах Софіївського собору особистий представник папи римського Льва IX – кардинал Гумберт був відданий анафимі (відлученню від Церкви) патріархом Константинополя -Михайлом Кируларієм, що послужило причиною церковного розколу на православних і католиків. Згідно «Повести временных лет» , саме в Соборі святої Софії посли князя Володимира познайомилися з православною вірою. Після чого Володимир обернув Русь в християнську віру.
ayasofya_ve_sultanahmet

Айя-Софія – мечеть султана-завойовника

У 1453 році султан Мехмед II завоював Константинополь і перетворив Собор святої Софії на мечеть Айя-Софія, добудувавши чотири мінарети.
muhammadПід час облоги Міста в Софійському храмі служили Літургію. Турки увірвалися в середину і перерізали усіх, прихожан (біля 2х тисяч християн). Султан верхи на коні заїхав в середину вже по убитих християнськіх тілах. Його кінь злякався такої кількості мертвих тіл, встав на диби.
Священик, який тоді служив Літургію, не встиг її завершити і на очах загарбників увійшов разом з Чашею в стіну храму. За переказами Константинопіль повинен повернутися назад до греків, а Собор святої Софії знову стане православним. У останні дні людства священик вийде зі стіни на останню Божественну Літургію зі святим Причастям.

Турки замазали вапном святі візантійські мозаїки, а на стінах повісили щити з верблюжої шкіри, з сурами.
СофіяУ 1935 році президент Турецької Республіки Ататюрк заснував в Айя-Софія музей, і мозаїки були розчищені. До цього дня в храмі збереглися зображення християнських святих. Оскільки православні храми будуються вівтарем на схід, туркам-загарбникам довелося помістити свій михраб (молитовну нішу) в південно-східний кут собору.

Глава Константинопольської Православної Церкви Вселенський Патріарх Варфоломей в інтерв’ю турецькій газеті Milliyet вперше публічно висловився з приводу наміру влади Туреччини перетворити храм Cвятой Софії в Стамбулі в діючу мечеть.

“Ми хотіли б, щоб статус-кво залишався незмінним. Перетворили його на музей – нехай і залишається музеєм”, — сказав Вселенський Патріарх.

Глава Константинопольської Православної Церкви нагадав, що собор Святої Софії в Стамбулі діяв як християнський храм більше тисячі років.

“Якщо в ньому повинне здійснюватися богослужіння, то нехай він діє як християнська церква, оскільки спочатку він був побудований як християнський храм, а не як мечеть. З цієї причини ми хочемо, щоб собор Святої Софії залишався музеєм”, – зробив висновок Патріарх Варфоломей.

У плачах про завойований Константинопіль, які зустрічаються у будь-якому куточку Греції, завжди є думка про те, що одного разу Місто знову стане грецьким.

Σημαίνει ο Θιός, σημαίνει η γης, σημαίνουν τα επουράνια,

σημαίνει κι η Αγιά Σοφιά, το μέγα μοναστήρι,

με τετρακόσια σήμαντρα κι εξήντα δυό καμπάνες.

Κάθε καμπάνα και παπάς, κάθε παπάς και διάκος.

Ψάλλει ζερβά ο βασιλιάς, δεξιά ο πατριάρχης,

κι απ’ την πολλή την ψαλμουδιά εσειόντανε οι κολόνες.

Να μπούνε στο Χειρουβικό και να ‘βγει ο βασιλέας,

φωνή τους ήρθε εξ ουρανού κι απ’ αρχαγγέλου στόμα:

 «Πάψατε το Χερουβικό κι ας χαμηλώσουν τ’ άγια,

  παπάδες πάρτε τα ιερά, και σεις κεριά σβηστήτε,

 γιατί είναι θέλημα Θεού η Πόλη να τουρκέψη.

Μόν’ στείλτε λόγο στη Φραγκιά, να ‘ρθούν τρία καράβια,

 το ‘να να πάρει το Σταυρό και τ’ άλλο το Βαγγέλιο,

το τρίτο το καλύτερο, την Άγια Τράπεζά μας,

μη μας την πάρουν τα σκυλιά και μας τη μαγαρίσουν».

Η Δέσποινα ταράχτηκε και δάκρυσαν οι εικόνες.

«Σώπασε, κυρά Δέσποινα, και μη πολυδακρύζης,

πάλι με χρόνους, με καιρούς, πάλι δικά μας είναι!»

Звонит Бог, звонит Земля, звонят Небеса,

бьет в колокола и Святая София, великий монастырь,

в четыреста колокольцев и шестьдесят два колокола.

На каждый колокол – по попу, на каждого попа – по дьяку.

Поет слева царь, справа – патриарх,

и от этих псалмов дрожат колонны.

Вот уже поют Херувисткую и выходи царь,

как голос им послышался с небес из архангельских уст:

«Прекратите Херувимскую, и пусть смолкнут песнопения,

попы, заберите Дары, а вы – погасите свечи,

потому что воля Господа, чтобы Город стал турецким.

Только пошлите гонца в Венецию, чтобы пришли три корабля:

один заберет Крест, другой – Евангелие,

а третий, самый лучший – наш Святой Престол,

чтобы собаки не притронулись к нему и не его осквернили».

Богородица испугалась и заплакали иконы.

«Не плачь, госпожа Богородица, и слез не проливай,

пройдут года, пройдут века, и снова Город будет нашим!»

підготував Сергій Пономарьов

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук