Отаман Канівсько-Трахтемирівської козацької січі: “Ми потребуємо нових можливостей”

Отаман З містечком Трахтемирів пов’язані найславніші сторінки українського козацтва. Від Богдана Ружинського, який знищив работоргівницьки центри на півдні країни в Криму та Туреччині, і до Богдана Хмельницького, який здобув для українців волю – ці землі пам’ятають все. Кажуть, що історія розвивається по спіралі. Кожна наступна – повторює попередні події з минулого, за нових обставин із новими персоналіями. Кажуть, Господь створює для людини історичне тло, щоб та змогла стати героєм, чи принаймні, особистістю. Так вона має успадкувати вічність.

– Останні роки доводять, що українці зробили вибір в бік волі, а не в бік “приспаного ” покращення, – говорить отаман Канівсько-Трахтемирівського козацтва Олександр Маштепа. – Ми потребуємо нових можливостей для того, щоб будувати майбутнє наших дітей таким, яким бачить його для нас Бог: за відсутності безглуздих і безсоромних “виборів”, без загравання з Заходом і Сходом, в труді і добробуті, чого ми без сумніву, варті.

korsЗапорожці в бойовому наступі під Корсунем. Микола Стороженко

Одна з дослідників цього краю, журналіст та історик Надія Бойченко розповідає: «Справжній розквіт Трахтемирова пов’язують із зародженням і розвитком Козацької держави, народної вольниці.У 1578 році під тиском запорізьких лицарів польський король Стефан Баторій офіційно передав у володіння січовикам стародавню козацьку столицю Трахтемирів. Тут у Зарубському монастирі було розміщено госпіталь для поранених і літніх інвалідів. Статус козацької резиденції та столиці Трахтемирів дістав у XVI—XVII ст. Тут працював уряд козаків, обирали гетьманів, приймали іноземних послів і майстрували козацькі флотилії.

Звідси також виходили у далекі походи. Запорожці відбудували Трахтемирівський монастир і при ньому спорудили військовий госпіталь. Це був перший лікувальний благодійний заклад для поранених, хворих і немічних воїнів. Трахтемирів довго був центром політичних і військових, а також суто козацьких і релігійних інтересів. За свідченням багатьох джерел трахтемирівські ченці були духовними й політичними представниками вищих київських кіл у самому центрі козацтва. Є свідчення того, як у Трахтемирів приїжджали митрополит і вище духовенство. Вони були присутні на козацьких радах, впливали на їхні рішення, були в курсі політичної ситуації.Благословіння у Каневі

Історична подія, початок XVI ст. Благословення перед Кафедральним храмом у Каневі козацького полководця Остапа Дашкевича.

В роки визвольної війни 1648—1654 рр. Трахтемирівська сотня під керівництвом Тараса Цепковського у складі Канівського полку брала участь у всіх битвах Богдана Хмельницького з військами Речі Посполитої. Це загальновідомий історичний факт: Трахтемирів зі стародавнім Зарубським монастирем-госпіталем був надзвичайно важливою тиловою базою. У її сховищі складували зброю, порох, провіант. По смерті Богдана Хмельницького сонце Трахтемирова почало заходити.

Сьогодні історичні реалії відбудовують група ентузіастів на чолі з атаманом козацтва Олександром Маштепою. Козаки не просто займаються реконструкцією одягу, зброї, традицій та елементів побуту старовинних козаків. Вони розбудовують козацьку державу, повертаючи до життя її справжній дух. В основі козацької культури лежить Православна вiра, як основний спосіб буття і взаємодії зі світом. Своїм життям нові трахтемирівці доводять, що сучасна Україна варта того, щоб будувати її на власне-українському підгрунті».

Вже сьогодні зусиллями громади козаків при монастирях будують воскресні школи. В планах – побудова та облаштування християнських хоспісів, реабілітаційних центрів різних напрямків: для лікування воїнів, для лікування хімічно-залежних молодих людей.

Місцеви ландшафти ніби спеціально створені для проведення таборівок для дітей – козацький вишкіл. Виховання дітей буде відбуватися за сприяння міжнародних організацій (пластунів, скаутів).

На майбутній рік козаки планують кілька Хрестних ходів, до яких з року в рік приєднується все більше молоді.

Обов’язковою умовою в трахтемірівському козацькому братстві є участь у Літургіях. Також спільне приєднання до християнських таїнств – сповіді та причастя.

– Потреба виховувати бійців, домомагати нужденним, боронити землю – важливість цих завдань важко переоцінити, – зазначив Олександр Маштепа, – держава починається з нас. І Канівсько-Трахтемирівська козацька січ – лише один з каменів того фундаменту, на якому стоятиме суверенна вільна українська держава.

підготував Юрій Поліщук 

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук