Нарис про козацтво

козацтво

Козацтво було засноване у XVI столітті з вільних людей, проживавших на території України, де козакам приходилося бути на сторожі від кримських татар, котрі робили часті набіги на південні і центральні території тогочасної України.

Цей фактор посприяв тому, що серед козаків була розвинена відвага і войовничість, що робило з козаків серйозну силу і опір Кримському хану і Османській Імперії. Головним осередком козацтва, являлась Запорізька Січ.

Заснована вільним людьми, згодом Січ стала прихистом для людей, які втікали сюди з земель Речі Посполитої, таким чином, спасаючись від панської сваволі і переслідування.

Представники польської влади намагалися приборкати козацтво під свою владу, таким чином, намагаючись знайти захисників своїх південних кордонів від кримських татар.Січ
Представники козацтва по своєму віросповіданню являлися православними християнами. Звичайно, що козацтво, як бойова організація готове було захистити свою віру, зовнішнім виявленням військової сили. Яскравим виявленням цієї готовності стали події після 1596 року, коли була прийнята сумнозвісна Брестська унія. Саме козацтво, яке на початку XVII століття, взяло під свій патронат Православну Церкву на теренах Київської митрополії, зуміло дати відсіч католицькій та уніатській загрозі. Серед найвизначніших захисників православної віри після собору 1596 року, слід відмітити сміливого ватажка антипольського повстання Северина Наливайка.Северин Наливайко
Яскравим прикладом захисту козацтвом православної віри стали події 1610 року, коли представники уніатського митрополита Іпатія Поцея хотіли змусити перейти в унію духовенство Києва і православні священики змушені були звернутися для захисту до гетьмана війська Запорізького Петра Сагайдачного, котрий з готовністю відкликнувся на захист Православної Церкви. Петро Сагайдачний, маючи за собою військову силу і заслуги перед короною Польською, виявився справжнім захисником Православ’я. Будучи людиною освіченою, гетьман Сагайдачний розумів справу просвітництва і тому разом з усім козацтвом вступив в союз з Київським братством, яке виявилося серйозним оплотом віри православної у Києві. Саме завдяки козацтву вдалося відновити православну ієрархію, втрачену опісля Брестської унії. ФеофанЗавдяки охороні козацьким військом, Єрусалимського патріарха Феофана у 1620 році , котрий перебував в цей час в Києві, вдалося відновити останньому православну ієрархію і поставити для Києва православного митрополита. У своїх проповідях патріарх Феофан неодноразово надихав козацьке військо боронити свою православну віру до останньої краплини крові. Після від’їзду патріарха у свої землі, козацтво продовжило свою діяльність по захисту Православ’я. Неодноразово, довелося вступати козакам на службу Польському королю для того, щоби гарантувати свободу православного віросповідання на землях православної України. Вірою і правдою, перебуваючи на службі у Польщі, козаки боронили південні рубежі Речі Посполитої, за що король і сейм, неодноразово, обіцяли свободу і права православним, але такі обіцянки дуже часто, залишалися лише на словах і папері, але не на ділі. Історія козацтва початку XVII століття знає не мало прикладів відважних гетьманів, отаманів, ватажків козацтва, які метою свого життя бачили оборону рідної держави і перш над усе православної віри.

В обличчі козацтва, Православна Церква, зуміла знайти справжніх захисників за чистоту свого віровчення.


автор статті Микола Данилюк
спеціально для getmanat.org

 

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук