Литовський воєвода та Канівський староста Остап Дашкевич

Благословіння у Каневі

Благословення перед Кафедральним Собором у Каневі козацького полководця Остапа Дашкевича

Литовський воєвода, Черкаський та Канівський староста (1515–1535) Остап Дашкевич був тією людиною, яка вперше спромоглася об’єднати під своєю рукою велику кількість лицарів степу, створити з них справжню армію і здійснити з нею низку походів проти Туреччини та Криму.
Народився Остап у місті Овручі, але дата його появи на світ не збереглася. Перша документальна згадка про Дашкевича датується 1521 роком, коли кримський хан Махмет-Гірей пішов війною на Московське князівство і закликав на допомогу Остапа із загоном козаків. Але варто було татарам повернути додому, як вони забрали в полон свого вчорашнього союзника.

Дашкевичу вдалося втекти з неволі, а в 1523 році він вперше нагадав підданим хана, що ті поступили вкрай необачно. Козаки канівського старости добряче насолили татарам, спустошивши Очаків та численні прилеглі аули. Через п’ять років він знову атакував Очаків – разом із Предславом Лянцкоронським.

Великою славою вкрилося імя Дашкевича в 1532 р., коли кримський хан, з великим військом і гарматами, даремне штурмував Черкаси, тому що в них засів Дашкевич з козаками.Остафій Дашкевич  У 1533 році Дашкевич почав доводити польському сеймові необхідність збудувати на низу Дніпра замок, де б постійно перебувала охорона з 2000 козаків. Ці вояки, на думку Дашкевича, повинні були отримувати щорічну платню від уряду, і за це боронити кордон України від татар. На той час сейм не зрозумів вигоди від такої пропозиції, зате 1552 року на неї скористався засновник Запорозької Січі Дмитро Байда Вишневецький… На жаль, Остап Дашкевич цього не дочекався.

У 1541 р. починаються спроби з боку польсько-литовської влади опанувати козацьку стихію. В прикордонні землі посилаються переписчики, прикордонним старостам видаються накази приборкати козаків. Але в непевних умовах степового прикордоння не можна було й мріяти ані про реєстрацію козаків, ані про їх приборкання. Поки що, «козакування» було ще тільки принагідним, сезоновим «промислом» прикордонного  населення, а козацька, суспільна верства ще не сформувалася. Так само не можна було ввести того козакування в певні служебні норми. Козаччина творилася стихійно й оформлювалася й консолідувала сама, не бажаючи собі втручувань з боку.

В половині XVI ст. козаччина вже опановує Дніпровий Низ. З існуванням козацької формації на Низу, починають уже рахуватися не тільки татари, а й польсько-литовський уряд.

У 1535 році Остап Дашкевич помер і був похований поблизу Успенського Георгіївського Собору в Каневі.

підготував Сергій Пономарьов

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук