Коли монах береться за зброю

монах

Олександр Радонезький, в миру Пересвіт був брянським боярином, досвідченим ратником.

Він прийняв чернечий постриг з ім’ям Олександр.

18 серпня 1380 року благовірний князь Московський Димитрій просив у преподобного Сергія Радонезького благословення на Куликовську битву і просив також дати йому в підкріплення 2 воїнів – братів Олександра-Пересвіта та Андрія-Ослябю.

Покликання монахів ченців-воїнів мало в першу чергу духовне значення.

Преподобний Сергій дав їм «замість тлінної зброї нетлінну – хрест Христовий, нашитий на схиму, і звелів замість золочених шоломів покласти на себе».

Передавши воїнів-схимників у розпорядження князя, преподобний Сергій сказав їм:

«Мир вам, брати мої, міцно бийтеся з поганими татарами, як добрі воїни, за віру Христову і за все православне християнство».

Пересвет и Ослябля

У день Різдва Пресвятої Богородиці, перед початком Куликовської битви, Олександр-Пересвіт прийняв виклик богатиря з війська Мамая непереможного батира Челубея і вступив з ним у двобій. Воїни вдарилися списами, обидва впали з коней і померли. «Нічийний» результат поєдинку явив духовну силу благословення преподобного Сергія, надихнув руські війська і став запорукою їхньої історичної перемоги.

битва

Подвиг святого Олександра Пересвіта стали відразу  прославляти в оповіданнях про Куликовську битву – найдавніша відома розповідь «Про побоїще, іже на Дону», а також літописна «Повість про Куликовську битву» повідомляють про його загибель на Куликовому полі. Також про неї оповідає і найбільш повна розповідь про схимників-воїнів Олександра і Андрія, викладенау «Оповіді про Мамаєве побоїще». Його ім’я увійшло в літописні списки убієнних на Куликовому полі і в синодики.

Иоан Торникий

Святий Іоанн-Торніке  Еріставі був воєначальником Грузинського війська. Відомий своїми бойовими успіхами, благородний і незрівнянний лицар, улюбленець царя Давида Курапалаті, Торніке у розквіті своєї військової кар’єри покинув мирське життя, обрав подвиг чернецтва і відправився на пошуки свого духовного батька і наставника – святого Іоанна Святогорця (пом. 12 липня).

Дізнавшись, що преподобний Іоанн переселився на Афон, Торніке кинувся туди і, з благословення Іоанна, оселився з ним в лаврі, керованої святим Афанасієм Афонським. Але недовго вдалося Іоанну-Торніке бути підв’язаним на Афоні. Візантійська імперія вела нескінченні війни з варварами і іновірцями, і коли спалахнув заколот Варди Скліра (978), який погрожував цілісності православної імперії в Константинополі швидко згадали про відомого полководця.

Іоанн-Торніке і не думав залишати духовну зброю, щоб знову надіти обладунки, захищаючі від ударів, але не захищаючі від гріха. Щоб переконати інока очолити грузинсько-грецьке військо, імператриці Феофанії довелося звернутися до преп. Афанасія.
Преп. Афанасій і преп. Іоанн Святогорець  змогли переконати його, сказавши, що «всю провину візьмуть на себе»:

«Ми всі діти однієї вітчизни і зобов’язані захищати ії. Наш обов’язок – захищати вітчизну від ворогів молитвами. Але якщо верховна влада визнає потрібним вжити на користь загальну і руки наші і груди, ми беззаперечно повинні коритися … Якщо ти не послухаєш царя, то будеш відповідати за кров твоїх співвітчизників, яких ти не хотів врятувати, і за розорення храмів Божих … ».

Іоанн-Торніке змушений був погодитися очолити грузинську армію у складі війська Варди Фоки. З Божою Милістю і мудрим керівництвом Іоанн-Торніке і дванадцятитисячна армія грузин вщент розбили в багато разів перевершене військо повсталого безбожного Скляроса і вигнала його з Греції. Розбивши заколотників, Іоанн-Торніке здав своє повноваження, і попросив імператрицю допомогти в улаштуванні нової обителі на Афоні – Іверської, яка стала місцем перебування головної афонській святині – ікони Божої Матері «Вратарница», іменованої інакше «Іверська».

Иверская икона

Сам же Торніке повернувся в монастир, де і закінчив свій життєвий шлях, як преподобний отець, пам’ять якого Православна Церква здійснює 12 червня.

підготував АНТОН ВОЛОШИН

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук