Кінець епохи Богдана Хмельницького

Т. Г. Шевченко. Смерть Богдана Хмельницкого. 1836 – 1837

Т. Г. Шевченко. Смерть Богдана Хмельницкого. 1836 – 1837

 

Про Богдана Хмельницького багато писали майже всі видатні історики. М. Грушевський підвів підсумок його державної діяльності:

«Велике народний рух, підняте Хмельницьким, повідомило новий лад усій Східній Україні – Гетьманщині. Козацька військова організація вже в перших десятиліттях XVII століття поступово осідала і прикріплялася до землі, по мірі того, як все більше число осілого і господарського селянського та міщанського населення віддавалося під козачий присуд і записувалося в військо. Поділ козацького війська на полки переходило в поділ оказаченной території на полкові округи.

Повстання Хмельницького надовго усунуло з великих просторів Східної України всяку іншу владу – залишилися тільки виборні міські магістрати, залишилися монастирські маєтки, поза цього було тільки вільні, в значній мірі оказаченное населення. Ті, хто не приєднувався до козаків, записувалися в міщани, байдуже, жили вони в містах або в селищах, і з них збиралися різні доходи у козацьку військову скарбницю. Козацьке населення податей не платило і тільки відбувала військову службу.

Полковник був начальником свого полкового округу ; полкова старшина, поступово доданків за зразком генеральної – полковий обозний, суддя, осавул, писар – становила рада при полковнику по всіх справах свого полку ; сотник керував своїм сотенним округом ; козацькими громадами завідували отамани. Власне кажучи, з цими військовими посадами була пов’язана владу тільки над козачим населенням, але насправді до них перейшла загальна владу над усім населенням.

Гетьман зробився повелителем усієї країни, главою українського уряду, і все, що було на Україні, повинно було йому коритися. Але гетьман був головою військової козацької організації, значить, і обласні її представники – полковники – мали отримувати значення влади загальної, всестанової. Військовий штаб гетьмана займає місце кабінету міністрів, українського уряду. Генеральна старшина: обозний, суддя, осавул, писар – стають радою міністрів при гетьмані і вирішують всі справи загальнодержавного характеру. «Рада» старшин – Генеральної старшини і полковників, і загальна « військова рада» всього козацтва збираються для найважливіших справ і вершать долю країни.
Не відразу можна було викорінити старі погляди, створені всій попередньою історією козацтва, що центр козацького життя і ладу – це Запоріжжя, Січ, і що звідти повинні виходити і вибір гетьмана, і загальний напрямок всієї української політики. У нових умовах центром українського життя робиться гетьманська резиденція, де зосереджується вища козача старшина, де вирішуються всякого роду справи у військовому суді і в генеральній військовій канцелярії.
Козача старшина, маючи в своїх руках владу і керування і зайнявши в цьому сенсі місце шляхти, була розташована йти слідами останньою і в суспільно -економічній сфері: володіти землями, засновувати села і заводити підданих ».

Орест Субтельний підводив підсумки діяльності Богдана Хмельницького:

«Важко переоцінити той вплив, який справив на перебіг української історії БогданХмельницький. Українські, російські та польські історики пов’язують його досягнення з досягненнями таких гігантів XVII століття, як Олівер Кромвель в Англії та Валенштайн в Богемії. У дослідженнях, присвячених гетьманові і його епохи, часто пишуть про його вміння досягати дуже багато чого, маючи так мало.

Незалежно від наукових оцінок, український народ завжди виявляв любов до «батька Богдану». У величезної більшості українців, починаючи з того періоду до сьогоднішнього дня, Хмельницький залишається великим визволителем, героєм, який силою своєї особистості і розуму підняв їх з багатовікового паралічу бездіяльності та безнадії і вивів на дорогу національного та соціально- економічного звільнення ».

Історик В. Ф. Остафійчук писав про епосі великого гетьмана:

«Незважаючи на прорахунки та невдачі, діяльність Б. Хмельницького є унікальним явищем не лише в українській, а й у світовій історії. Саме Б. Хмельницькому належить величезна заслуга у відродженні Української держави, яке після падіння першої української державності часів Київської Русі та Галицько- Волинського князівства майже триста років перебувала у складі інших країн і, здавалося, втратила всі державно – політичні ідеали. Хмельницький сприяв пробудженню національно- політичної ідентичності українського народу, що мало вирішальне значення для створення української козацької держави. Посли могутніх держав добре знали дорогу до скромного козацького міста Чигирина, який став центром, де вирішувалася доля Східної Європи, центром європейського життя.
Тому Б. Хмельницький завжди залишався символом боротьби за свободу, незалежність і територіальну цілісність своєї Вітчизни. Сформульована ним національна ідея стала неписаним заповітом для наступних поколінь народу України. І сьогодні пророчо звучать слова першого президента України – М. Грушевського – про те, що гетьман Хмельницький « залишиться героєм української історії назавжди».

Зберігся опис гетьмана Богдана Хмельницького, зроблене венеціанським послом в Чигирині в 1650 році:

« Роста швидше високого, широкий в кістках, величний. Його правління показує зрілий і тонкий розум. Хоча й трапляється йому погуляти, але справи він не кидає. Здається, що в ньому живуть дві натури – одна діяльна, тверда, рішуча, інша – сонна, стомлена, мрійлива. У поведінці ласкавий, простий і тим привертає любов воїнів, яких він тримає в покорі залізною дисципліною ».

Гетьманство Хмельницького відкрило нову епоху в історії України, одну з найважливіших. Однак попереду було ще багато років боротьби і воєн, перш ніж прийшов період відносного спокою і століття до утворення суверенної держави. А Богдан Хмельницький – залишив після себе створену ним та українським народом незалежну козацьку державу. Великий Григорій Сковорода писав через століття про великого гетьмана:
«Будь славен під повік, про чоловіка обраних,Вольності отче, герою Богдане!»
підготував Антон Волошин

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук