Канівчанин Самiйло Кішка козацький Гетьман

Самiйло КішкаСамiйло Кішка народився близько 1530 року в козацькому краю, у Каневі.
Як вважають дослідники, на Січ прибув іще юнаком – одразу по смерті засновника цієї запорізької твердині князя Дмитра Байди Вишневецького.

На період керівництва цього славетного отамана випало формування реєстрового козацького війська. Славетний герой всього християнського світу в боротьбі проти турецько-татарської агресі. Походив з шляхетської родини. Усвідомлення свого шляхетського походження поєднувалося із міцною православною вірою.

На Січі перебував у війську славетного засновника цієї твердини Дмитра Байди Вишневецького. В 1550 році вже відомий як учасник походів проти турків. У 1564 році, після загибелі Байди Вишневецького, його обирають кошовим отаманом. Він набув великого досвіду у військовій справі, особливо прославився в морських походах проти турецьких твердинь Очакова, Ізмаїла, Кілії, Акермана.

Це провокувало Туреччину до війни, і під її загрозою у 1572 році король Сигізмунд-Август оголошує про створення реєстрових частин. Самійло Кішка продовжує нападати на Крим та Туреччину, і у 1573 році потрапляє в полон на галеру. Після 25-річної каторжної праці піднімає повстання і звільнює всіх полонених. Прибуває в Україну, і в 1599 році його знову обирають Гетьманом, причому він представляє інтереси не лише Січі, а й всього козацтва.
Після повстань Косинського і Наливайка, Самійло Кішка мирним шляхом досягає визнання Польщею козаків як суспільного стану, і в 1600 році за сприяння короля Сигізмунда Вази вирушає в похід на Крим разом із поляками. В 1601-1602 роках бере участь у Лівонській війні з Швецією.
Скінчив життя він, як справжній воїн, убою, загинувши від ворожої кулі. Козаки зуміли перевезти тіло свого улюбленого ватажка до його рідного Канева і поховати з почестями.

підготував: Антон Волошин

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук