Канів – перша українська столиця козацько-гетьманської автономії

КанівОсобливо яскравим був козацький період життєпису Канева, коли місто відігравало винятково важливу роль в історії України.

Тоді Канів став одним із перших осередків українського козацтва, і не випадково тут часто резидували гетьмани реєстровців, зимувала артилерія Війська Запорізького, видавалася платня реєстровцям. Саме з Канева  часто вирушали запоріжці у походи проти ворогів, саме звідси часто виходили козаки – осадчі, щоб засновувати нові міста і села Центральної та Південної України.

Михайло-ДорошенкоІз волі гетьмана Михайла Дорошенка у 1626 році Канів стає фактично першою столицею української козацько-гетьманської автономії. Довгий час бували й діяли у Каневі славнозвісні ватажки запорозького козацтва: Остафій Дашкович, Дмитро Вишневецький – Байда, його брати Михайло та Олександр, Іван Підкова, Самійло Збровський, Самійло Кішка, Михайло Дорошенко, Іван Петражицький – Кулага, Марко Жмайло, Тарас Трясило…

У Каневі поховано гетьмана Івана Підкову. В Канівському монастирі знайшли свій останній притулок гетьмани Яків Шах і Самійло Кішка.

В одному лише Каневі концентрувалося десять сотень і 2263 козаки.За Зборівським реєстром Канівський полк на Січі мав 3167 козаків особового складу та 16 сотень.

 підготував АНТОН ВОЛОШИН

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук