Червоний терор проти козацтва

лейба бронштейн

Розпочата в серпні 1914 року перша  Світова війна і слідуючі за нею Лютнева буржуазна і Жовтнева більшовицька революції призвели до краху Російської Імперії. Прийшовші до влади в жовтні 1917 року, більшовики поставили ціллю “запалити пожежу Світової революції і побудувати нове суспільство”, засобом  досягнення цієї мети вони зробили спробу знищення станів Росії та православної віри.

Порівняно легко більшовики ліквідували фізично: титуловану знать, дворян, поміщиків, заводчиків, інтелігенцію. До 1919 року фактично було знищено православне духовництво. Настала черга і козаків – більшовики розуміли, що без знищення козацтва їхнє панування неможливе. Козацтво в своєму середовищі на цей період часу було неоднорідне: козаки були бідні, були і багаті , письменні і малограмотні. Навіть в умовах буржуазної революції козаки не визначили свого місця в суспільстві. Багато хто з них бездумно служили царю і Батьківщині, ставши опорою монархізму. Багато інтелігентів, не кажучи вже про пролетарів, відчули на своїх спинах козачі нагайки і палаші. 

На полях спаленілої цивільної війни білі козаки Шкуро рубалися з червоними Будьонного, червоні  Миронова стиналися з білими козаками Мамонтова, білі козаки Дутова воювали з червоними Каширина і так далі… Кровава круговерть пронеслася над козачими землями. Прийшовшим до влади більшовикам і силам, що стояли за ними, це було тільки на руку.Червоний терор

Ніхто не зміг вгамувати козацтво в безкінечних походах на Білокамінну , переконати в непотрібності братовбивчої війни, поки перемогу остаточно не одержали більшовики. Ціна тієї перемоги – тисячі і тисячі життів козаків і мирного населення.

МахноФеноменом визвольної війни на Україні в умовах Громадянської війни стала Визвольна Армія під керівництвом батька Нестора Махно, визнаного воєначальника, що об’єднала під своїми селянськими й анархістськими гаслами місцевих селян, козаків Катеринославської губернії, частково шахтарів частини Юзівки, теперішніх Волновахського і Першотравневого районів.

Батьківщина Махно – Гуляйполе – тривалий час була опорою незалежності великих степових районів південно-східної України, з чим необхідно було рахуватися не тільки отримавшій ряд переконливих перемог у цивільній війні Центральній більшовицькій владі на чолі з Леніним. Причому організована і мобільна Армія Махно успішно воювала як із Червоною так і з Білою Армією , бандитськими формуваннями, що несли спустошення і смерть у селах степової України. В історії України Нестор Махно залишився загадковою і суперечливою натурою, що не знайшла миру і гармонії в душі, незважаючи на те, що він один із небагатьох був обласканий (один із перших нагороджений орденом Бойового Червоного прапора особисто Леніним), але не прийняв ідейного миру з більшовизмом, за що, як ідейний ворог, згодом був убитий при загадкових обставинах, проживаючи за кордоном.ленин

На настійну вимогу Леніна, у роки цивільної війни поголовно був знищений цвіт російської нації і на корені козацтво. Слово -“козак”, завдячуючи більшовицькій пропаганді, стало синонімом жорстокості і непримиренності, причепності до безкінечних змов проти Радянської влади.

революция

24 січня 1919 року Оргбюро ЦК РКП(б) випустило директиву, підписану Яковом Свердловим (справжнє ім’я Єшуа Соломон Мовшевич). Після замаху есерки Каплан, що була Свердлову родичкою, він підписав відозву ВЦВК про нещадний терор.

В директиві говорилося: “Провести масовий терор проти багатих козаків, винищивши їх поголовно; провести нещадний масовий терор стосовно всіх козаків, що брали участь – пряму або непряму – у боротьбі з Радянською владою… Конфіскувати хліб і змусити зсипати всі надлишки в зазначені пункти, це стосуєтьсся як хліба, так і всіх сільгоспродуктів… Всім комісарам, призначеним у ті або інші козачі поселення, пропонується проявити максимальну твердість і неухильно проводити надані вказівки”.

Ця директива була секретною і негайно стала впроваджуватися в життя.

лейбаОсобливою жорстокістю відрізнявся голова Реввійськради Левко Давидович Троцький (справжнє ім’я – Лейба Бронштейн), що народився в сім’ї землевласника – латифундиста, орендаря численних земель на півдні України. Спочатку він брав участь у революційній боротьбі як меншовик, потім, перебуваючи в еміграції, вступив у масони. Через близьку Троцькому людину – Парвуса (Гельфанда) більшовики одержали гроші на Жовтневий переворот від Німецького генштабу.

У 1918 році Троцький раптом стає “полум’яним більшовиком” і проривається до вершин радянського уряду.

Троцький і його підручні-комісари: Ларін (справжнє ім’я Лур’є Михайло Зельманович), Смилга Івар, Полуян Ян Васильович, Гусєв Сергій Іванович (справжнє ім’я Драбкін Яків Давидович), Белла Кун, Землячка (Залкинд), Склянський Ефраїм Маркович, Бєлобородов (Вайсбарт) і інші їм подібні – влаштували криваву м’ясорубку як на всій території Росії, так і на споконвічній козачій землі.

До початку 1920 року козацтво було в основному знищено. 25 березня 1920 року був виданий декрет про скасування козачих військових земель.

Після смерті В.І.Леніна в 1924 році, його “спадкоємцем” став Йосип Віссаріонович Джугашвілі -Сталін. Троцький (Лейба Бронштейн) не поділивши влади із Сталіним, він вимушений був втікти за кордон, куди заодно вивіз і цілий ешелон награбованого багатства. Убитий агентом НКВД Рамоном Меркадером у Мексиці ударом кригоруба в голову.apofeoz

Сталіну дісталася важка спадщина: країна, в якій 90 відсотків населення складали селяни, а основним гаслом була проголошена “Диктатура пролетаріату” і уряд, який на 97 відсотків складався з інородців, тоді час як росіяни складали 83 відсотки населення країни. Повна розруха, голод, безробіття змусили Сталіна прибрати з керівництва країни багатьох бездарних соратників Леніна, спроможних тільки кричати на мітингах і розстрілювати безневинних людей.

У тридцяті роки репресивний апарат ГПУ-НКВД продовжує працювати вдень і вночі. Всі “великі будови” соціалізму споруджувались на кістках політв’язнів – безневинно репресованих людей. Десятки мільйонів людей, в тому числі і представники козацтва, насильно переселялися в Сибір, на Далекий Схід і Крайню Північ. Мережею концентраційних таборів покрилася вся Росія.

Приводів до репресій було безліч: і сумно звісна 58 стаття УК, і розкуркулювання, і боротьба з “релігійним дурманом”.

Більшість, тікаючих від розкуркулювання козаків, заможних селян України, Дону, тікали на Донбас від переслідувань, працювали в каторжних умовах на шахтах і будівництві заводів, споруджуючи у степу промислові підприємства. Але для волелюбних людей, що звикли беззавітно трудитися на землі – ці тяготи праці були менш образливі принизливих виселок у Сибір, як куркулів- мироїдів.

В роки Великої Вітчизняної Війни Сталін вимушений був пригадати про козаків, їхню відвагу, любов до Батьківщини і вміння воювати. У Червоній Армії були створені козачі (Армія Доватора) кавалерійські і пластунські частини, що пройшли героїчний шлях від Волги і Кавказу до Берліна і Праги, заслужили безліч бойових нагород і імен Героїв…казаки

В м. Донецьку була сформована “Шахтарська дивізія” із числа найбільш патріотично настроєних шахтарів, синів і спадкоємців славнозвісних традицій козацтва. Вони покрили себе нев’янучою славою в боях Великої Вітчизняної Війни на Кавказі, у безкомпромісній боротьбі з елітарною і спеціально навченою для війни в гірських умовах дивізією вермахту “Едельвейс”.

Проте, невдовзі після війни, ці об’єднання були розформовані. Козацтву було запропоновано доживати свій вік у вигляді фольклорних ансамблів (із чітко визначеною тематикою), і у фільмах типу “Кубанські козаки”.

підготував Ярослав МАРЧЕНКО

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Share to Yandex

Напишіть відгук